Anne bana kızma: Ben o kadının sesini çok özledim!

Annem çok kızdı: “Mücahitler Marşı, İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar Marşı, Ahmet Kaya’dan Yorgun Demokrat, Zurna Peşrev, Bandista’dan Özgürlüğe Manuş, Bordello’dan Wearing Purple. Hatice Tunga, Şafak Nöbeti… Ne yapıyorsun sen ama?”

Bak anne, anlatayım:

Garip işler oluyor; insan kokuları ve sesleri istese de unutamıyor. Hatice Tunga’yı hatırlar mısın? Tek kanalla yılların 13:30’da Bayrak Radyosu’nda ana haber bültenini okuyan sesi? Hani “Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa” marşının sözsüz versiyonuyla başlar, “Spikeriniz Hatice Tunga. Şimdi haberler. Önce özetleri dinliyorsunuz” diyen o sesi hatırlıyor musun? Hatice Tunga’yı? Ben o sesi hiç unutmadım. Okuldan 13.00’te çıkar 13:30’da eve girer girmez radyoyu açar Hatice Tunga’nın sesi “tamam evdesin rahat ol” karşılaması olurdu bana. Aradan seneler geçti, o ses kulağımdan hiç gitmedi. PARTY TIME’da Hatice Tunga’yı aradım. Canlı yayına davet edip “Hatice Tunga hoş geldin. Ben sizin sesinizi çok özledim” dedim. Fon müziği “İzmir’in dağlarında çiçekler açar… Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa”…

Hatice Tunga anlattı, ben onun sesiyle mest oldum. İkide bir “Ben sizin sesinizi çok özledim” dedim. 5-6 kez. 2000’li yıllarda Kıbrıslıtürklerin Türkçesi’nin “bozuk” olduğuna karar veren yöneticiler mikrofon başından, ekran başından kaldırdılar sesimizi. Çok bozulmuştum bu akla! Hatice Tunga’nın sesini unutanlar var mı bilemem de, ben Hatice Tunga’nın sesini neden çok özlediğimi düşündüm programdan sonra: İtirazın şiddetiyle büyümüş o sese özlemim.

Mücahitler Marşı
KKTC’nin ilk 40 günlük geçici Dışişleri Bakanı Kutlay Erk’in “Şafak Nöbeti’nin 20 Temmuz Kutlama programından çıkarıldığı” açıklamasına övgüler düzüp, 4 yıl önce sivil bir inisiyatif alarak Şafak Nöbeti’ni başlatan Fevzi Tanpınar’ı “devlet kasasından beslenen sahte ödenekli milliyetçi” diye aşağılayan ödenekli yazarların insafsızlığı, manipülasyonu yüreğime dokunmuştu.

Çocukluk yıllarım hariç, milliyetçi olamayan bir birey olarak “duran adama”, “Gezi Parkı direnişçilerine” alkış tutanların yerli bir sivil inisiyatifi “Erdoğan’ın götünün gılıyık” düzeyine indirip aşağılama tutarsızlığı hiç hoş değildi. Duran Adam’ın üniversitelere türbanlı kadınların alınmamasını protesto etmek için derslere türban takarak girip yaptığı protesto, onun muhalif ahlaklı duruşunu göstermiyor muydu? Partizanlık bozuyor bu eleştirel duruşu.

Fevzi Tanpınar ile fonda Mücahitler Marşı ile sohbet ettik. Semboller ve ritüellerin toplumsal anlamı ile ilgili mesai harcamış biri olarak, o anın Kıbrıslıtürk toplumu için sembolik bağlayıcılığı ve anlamı üzerine muhabbet ettik. Para pul meselelerini sordum.

Kendine göre sosyalist devrimci İŞAD kurucularından, KTTO yönetim kurulu üyelerinden Dışişleri Bakanı birkaç gün sonra Şafak Nöbeti’ni kutlama programından çıkardığını açıkladı.

Ardından da “mammacı milliyetçilere Kutlay Erk’ten tokat” havası püfür püfür esti. Zurna tabi. Hiç katılmadığım Şafak Nöbeti’ne bu yıl katılacağım. Sivil inisiyatifi işine geldiğinde alkışlayan, partisine mühür katkısı yapacağında zefleyen duruşa karşı bir duruş olarak. Sosyalist ve devrimci bir yaklaşım, törenlerin ya askeri protokol disiplininden sivil alana yayılmasını ya da topyekûn kaldırılmasına uyar. Manipülasyon sosyalist ve devrimci bir duruş değildir.

MOK peşrev
PARTY TIME’ın bir diğer VIP konuğu Milli Olimpiyat Komitesi (MOK) Başkanı Serdar Savim oldu. Türkiye’deki 17. Uluslararası Akdeniz Oyunları’nda “Kıbrıs Cumhuriyeti” bayrağıyla  Kıbrıslırum sporcular yarışabilirken bizim çocuklarımızın yarışamamasına tepki koyup koymayacaklarını sordum.

Bana uzun süre oluşturulan komiteler, toplantılar, projeler, ödüller ve raporları anlattı. Fon müziği Zurna Peşrev. Savim’i uğurlayıp Zurna Peşrev’in sesini yükselttik yayın masasındaki arkadaşım Hamdullah ile. Programdan önce canlı yayına katılmayı kabul eden Spor Dairesi Müdürü Hüseyin Cahitoğlu’nun telefonu uzun bir süre cevap vermedi, ardından “şarjı bitti”. Devlet gibi, “aradığınız kişiye ulaşılamıyor”…

KTHY’nin ölüm, Gürses’in doğumgünü
Süreyya Gürses, UBP’den istifası ve DP UG’ye katılımıyla ilgili gündemde. PARY TIME ise Gürses’in o gün doğumgünü olduğunu, eski bir KTHY çalışanı olduğunu ve tesadüfe bakın o gün KTHY’nin resmen kapatılışının yıldönümü olduğunu bilen müthiş bir araştırma ekibine sahip. Gürses’in doğum gününü canlı yayında kutlayıp KTHY’nin öldürülmesi ile ilgili hislerini dinledik. Eşi, çocukları ve torunlarıyla yaş günü pastasının etrafında el ele tutuşup şarkı söyleyerek dönmesini, sevdikleriyle uzun bir ömür sürmesini diledik.

“Tabiyeti erkek”
O gün TDP Lefkoşa Milletvekili adayı Deniz Birinci, milletvekilliği adaylık müracaat formundaki “TABİYETİ” yerine “ERKEK” yazan adaylar olduğunu gördüğünü yazmıştı Twitter’de. Hemen PARTY TIME VIP konuğu olarak davet ettik. Kendileri TDP kontenjan adayı. Kırmadılar katıldılar. “Kim o aday”, “hangi partinin adayı” diye sorduk cevap alamadık. Ancak ilgili memurun karnına gülmeden kramp girdiğini öğrendik. Tabiyeti ERKEK! Bak sennn…. “Erkekoğlu erkek”. Gazeteciler bir bulsa o formu! Eğleniriz acayip…

CTP Girne Milletvekili adayı Ziya Tüzel’i de davet ettik. Katıldılar sağolsunlar. Girne ilçe başkanı tarafından aranıp kontenjan adaylığı teklif edildiğini, ailesi ile konuştuktan sonra “ok” dediğini paylaştı. UBP Lefkoşa adayı Okan Donangil, CTP Lefkoşa Kontenjan Adayı Tufan Erhürman seçilirlerse meclis çalışmalarında devamsızlık yapmayacakları sözünü verdiler PARTY TIME’da.

Baskı Teknikleri
Aziz Ener ile matbaacılıktaki baskı tekniklerini konuştuk. Malum siyasette baskılara dayanamayıp aday olanlar mı istersiniz, baskılara dayanamayıp parti değişenler mi istersiniz… Bu ara baskı modası var. Sulusunu, kurusunu, yükseğini, taşını, ipeğini anlattı Aziz abi ama en güzeli “patates baskısı”.

PARTY TIME, hafta için her gün 15:00 ile 17:00 saatlerinde Radyo Havadis’te canlı canlı. 107.8’i ve papyonunuzu ayarlayın, eğlenebilirsiniz. Ama körü körüne sekter bir aidiyetiniz, bireysel olmayan bir duruşunuz varsa, hiç zahmet etmeyin!

%d blogcu bunu beğendi: