Genç TV

Genç TV’de neler oluyor, diye soruyor herkes. Yayın politikası mı değişti, satıldı mı? Hatta “bir kale daha düştü” diyenler var.

Çünkü Genç TV, son aylarda Kıbrıs Türk halkının sesi ve tavrını ekranlara, kitlelere taşıyan bir yayın politikası izlemişti. Daha önce yer aldığı egemen söylemi radikal bir şekilde terk ederek, ekranlarını toplumsal muhalefete açmıştı.

Ertan Birinci’ye AB’den para aldığı suçlamaları çok yapıldı. Ne yalan söyleyeyim, başlarda ben de buna bir ihtimal verecek kadar şüpheci oldum.

TV Gazetesi Genç TV ekranlarından yayına başladığında ekip olarak gerçekle yüzyüze geldik. Ellerinde havyalarla mikrofon tamir eden, yaka mikrofununu ataşla konuğun yakasına tutturmaya çalışan, kj bilgisayarı sürekli kilitlenen Genç TV’nin kısıtlı olanaklarıyla tanıştık.

Neredeyse orta büyüklükteki bir evin hiç kullanılmayan misafir odası büyüklüğündeki stüdyoda, dekorların nasıl üst üste yığıldığını ve iki kamera tek kameramanla nasıl harikalar yaratıldığını gördük.

Medyanın toplumsal etkileri ve misyonuyla ilgili teoride konuşulanların, mekandan ve olanaktan bu denli bağımsız doğrulanabildiği ender bir örnekle tanıştık.

Ne konuğuna, ne söylenilene, ne anketine ne de başka birşeyine asla müdahale eden bir medya patronuyla tanıştık.

TV Gazetesi 12 programlık bir sözleşmeyle Genç TV ekranlarından yayın yaptı. Sonra sözleşmeye bile gerek duymadan program 1 ay daha uzatıldı. Hatta ekibin yarısından fazlası, “çok sıcak oldu, millet limanda gezer, bizi izleyen kalmadı” eleştirilerine rağmen…

Sonra veda ettik. Dedik ki yeni yayın döneminde buluşmak üzere…

Hemen arkasından Genç TV ile ilgili dedikodular dolaşmaya başladı. Satıldı diye konuşulmaya başlandı.

Birinci ailesinin omuzlarında hala bankalar krizinin ağırlığı var. Genç TV’nin memleketin reklam piyasasından bağımsız düşünülebilecek bir lüksü de yok. 15 saniyelik bir reklamı prime-timeda 7.5 milyona yayınlatmanız mümkün. Siz hesaplayın artık…

Ertan Birinci, Avrasya TV’nin Genel Koordinatörlüğü’ne getirildi. Bu, haklı olarak ortalığı karıştırdı. Dünyanın hiçbir yerinde bir televizyonun patronunun başka bir televizyonun genel koordinatörlüğünü üstlendiği görülmediğinden, yadırgandı. Ama dünyanın hiçbir yerinde, prime-timeda 15 saniyelik bir reklamı 3 Sterline –7.5 milyona- yayınlatıldığı da görülmedi…

Avrasya TV’nin sahibi Mustafa Özbek’in siyasal çizgisi, Genç TV’nin yayın politikasıyla 180 derece zıt. Bu da başka bir gerçek.

Genç TV ile Avrasya TV arasında zorunluluktan doğan bir ilişki kuruldu anlaşılan. Genç TV’nin yatırıma ve teknik donanıma ihtiyacı var. AVRASYA TV’nin de memleketi ve sektörü bilen, tuttuğunu koparan girişimci yerel bir güce.

Bu ilişkinin sonucunda birkaç ihtimal var. Ertan Birinci’nin açıklamalarından anlaşılan, ağır basan ihtimalin Genç TV’nin teknik olanaklarının güçleneceği ve toplumsal muhalefetin sesini, sözünü daha iyi yansıtacağı…

Yeni yayın dönemine çok kalmadı. Az sabretmek lazım. Eylül’de herşey açığa çıkacak.

Kıbrıs Türk halkı yeni dönemde, kaleleri eskisi kadar kolay terk etmeyecek gibime geliyor nedense..

%d blogcu bunu beğendi: