HöküMATcılık

Kafam çok karışık. Birilerinin mutlaka elimden tutmalı, bana yol göstermeli, yardımcı olmalı. İnsan hayatında olabiliyor böyle dönemler. Bir yanı yaşla alakalı, diğer yanı ortamla, gidişatla ve hayatın kendisiyle.

Gerçi Ferdi Sabit Soyer, bizzat ve şahsen benim olan aklıma saygısı ve güveni olduğu yazdı Twitter’de lakin o kadar kolay değil bu iş. Aramızdaki sosyal medya münazarasını alıntılamak isterim ki parti için disiplin duvarına kimse toslamasın. Çünkü sosyal medyada parti meselelerinin tartışılması, disiplinsizlik olarak değerlendiriliyor 1LiderVar! tarafından malumunuz.
Twitter’de “Egemenlik tartışmaları en mühim meseledir Kıbrısta ama ateş yangın gösterdi ne kuzeyin ne güneyin egemenliğini tanımıyor yakıyor ikisini de” yazan Ferdi Sabit Soyer’e “CTP’de egemenlik kimdedir?” sorusunu gönderdim.
Soyer’in cevabi tweeti gecikmedi: “Kayıtsız şartsız üyenindir”. Cevaben “dikkatle not ettim” dedim. Ferdi Sabit Soyer gibi bir meydanlar hatibinin, sosyal medyanın köy meydanı olan dit dit dit Twitter arazisinde vereceği cevap 140 karakterle sınırlı. Kendileri meseleyi boşluklar hariç 24 karakterde bitirdiler: Notunu kurşun kalemle yazma.
Cevap güzel ve iğneliydi. Bir şey demem gerekiyor mu diye 3 saniye kadar uzun ve sancılı bir süreç yaşadım düşünerek. Cevabi mesajımı Soyer’den tamı tamına 8 karakter tasarruflu davranarak 16 karaktere sığıştırdım: “Aklıma düştüm notu”.
Bir sosyal medya mecrası olan Twitter caziptir, kışkırtıcıdır ve ben bunu biliyordum. Ferdi Sabit Soyer illa ki bir cevap verirdi buna. Beklediğim cevap dit dit dit: “Aklına saygım ve güvenim var”.
Ortamın yumuşaması gerekiyordu. Gelecek cevabın tüm süreci değiştirebileceği bir momentteydik, biliyordum!
O kritik eşikte gelen cevap nedeniyle teslim alınmak üzereydim, bir huruç hareketi ile bu duygusal pamuk yumuşaklığından zıplamam ehemmiyet arz ediyordu. Bu kez Twitter’in sınırlarının zorlanması şart olmuştu:
“Zaman zaman çok kötü oyunlar oynuyor bana lakin ben de severim keratayı ;)”. Bu iyi olmuştu çünkü Soyer cevabi twitinde “Kime oynamaz ki?” demişti an itibarıyla.  (Bknz. Twitter kayıtları)

MAT oyunları
Ferdi Sabit Soyer ile akıl oyunları konusunda uzlaşarak, “CTP’de egemenlik kimdedir polemiği”ni tatlıya bağlamıştık. Demek ki akılla verilen “CTP’de egemenlik kayıtsız şartsız üyededir” cevabı da bir akıl oyunu olabilirdi.
Bu mesele üzerine araştırmalarımı derinleştirirken, son dakika haberi dit’ledi: DP/UG-CTP/BG HöküMATcılık pazarlıkları “liderler hassasiyetler konusunda anlaşamadığı için koptu”.
E vallahi ben de koptum! Öncelik DP’nin kararı açıklandığında sonralığın UBP olduğu zaten zımnen söylenmişti. Neyse sonralıkla ilgili üç isim, üç açıklama:

Akansoy: Bir komplo teorisi olarak UBP
UBP ile koalisyon konusunu da değerlendiren Akansoy, “Bunu yapacağımızı söyleyenler ve bunun üzerinden rant elde etmeye çalışanlar vardır ancak söylemeliyim ki bu iş siyasi doğamıza aykırıdır ve komplo teorisinden başka bir şey değildir” dedi. (20 Haziran, 2013)

Yorgancıoğlu: UBP zulmüne karşı yürüyün geçler
Kıbrıs Türk halkına dayatılan politikalarla bir yere varılamayacağını vurgulayan Yorgancıoğlu, heyecan yaratan konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Hepimizin bu mücadelede yeri var. Kol kola, yan yana olmalıyız. Kıbrıs Türkünü ancak bu şekilde kurtarabiliriz. Ben CTP gençliğinden bu kavgayı vereceğinden eminim ve bunu gözlerinden okuyorum. Bu ülkede var olmak ya da yok olmak söz konusudur. UBP koltuk uğruna, iktidar uğruna Kıbrıs Türküne zulmetmektedir. Bunları aşağıya indirmek bizim görevimizdir. Haydi yürüyelim!” (15 Eylül 2013)

MAT: En iyisi UBP
İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, “En mantıklı hükümet modeli Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG)-Ulusal Birlik Partisi (UBP) koalisyonudur” dedi. (6 Ağustos 2013)
Demek ki MAT, höküMAT pazarlıklarında bir akıl oyunu oynamış ve Özkan Yorgancıoğlu ile Asım Akansoy’un aklını hiç sevmemiş. Ferdi beyin bana hitaben dediği “Aklına saygım ve güvenim var” düşüncesini MAT, CTP’ni Genel Başkanı ve Genel Sekreteri için hiç düşünmemiş, hiç ifade etmemiş anlaşıldığı üzere…
CTP “siyasi doğasına aykırı” bir iş birliğine girer mi? Girer!
CTP gençliği UBP ile yan yana, kol kola yürür mü? Yürür!
Talat egemenliği üyeden aldı mı? Aldı!
E ben nerelere gideyim? En iyisi Ankara’ya gideyim.
Sevgili CTP ve sevgili UBP pazarlık heyetleri;
Sizlere iyi höküMAT çalışmaları dilerim. Siz bitirmeden mutlaka dönerim. Ankara’dan getireceğim mesajlarınız olacak. Mesajları iyice idrak etmeden son kararı vermemek, tabanlarınızın menfaatinedir!
Yoğun Ankara programım nedeniyle yazılarıma 1MüddetAra!

%d blogcu bunu beğendi: