Lefkoşa delisini mi seçecek?

28 belediyede seçim var ama akıllar fikirler Lefkoşa’da. Dört ay sonra, Haziran’da sandıklar kurulacak ve memleket genelinde 28 belediye için oy kullanacağız.

Sandıklar kurulana kadar kıran kırana bir propaganda yarışı izleyeceğiz.

Reklamlar, projeler, kitapçıklar, broşürler, afişler, posterler, mitingler, ziyaretler, temaslar, paralı haberler, parasız haberler, daha neler neler…

Sosyal medyada cicili bicili paylaşımlar, sezonluk twitter ve facebook hesapları, sosyal medyada sponsorlu haberler, internet haber sitelerinde satılık linkli seçmece kelimeler…

Tören tadında adaylık başvuruları yapılacak. Pusula sıralaması ve panolardaki yerler için kura çekilecek.

Adayların başarı öyküleriyle dolu özgeçmişlerini okuyacağız. Hepsi profesyonel fotoğraflar çektirecek. Kucaklarında çocuk, yanlarında kadınlar, gençler, ihtiyarlar poz poz fotoğraflara maruz kalacağız.

Kucaklaşmalar hiç bitmesin…

Odalar, barolar, sendikalar, dernekler, cemiyetler, gazeteler teker teker ziyaret edilecek. Hepsiyle de ilgili akıllıca yazılmış “sıcak karşılama”, “güçlü destek” gibi övgü dolu, cicili bicili ‘haber’ler okuyacağız.

Çemberlerde, trafik ışıklarında inançlı kitlelerin salladığı bayraklar ve dayanışma sergileyerek iki ucundan tuttuğu pankartlarla güne başlayacağız.

Radyo ve televizyon programlarında dev projeler, cin fikirler, kurtuluş ve çok aşamalı akıllı kurtuluş projeleri dinleyeceğiz. Parklar çiçek açacak, sular gürül gürül akacak, fesleğen ve yasemin kokularından burnumuzun direği kırılacak.

Kravatlı ceketli çok ciddi adayların, çok ciddi ve akıllıca projelerini dinleyeceğiz günler boyu. Bize sürprizler yapacaklar. Toplantılar düzenleyip projeksiyon cihazlarından beyaz perdelere renkli fikirlerini yansıtacaklar.

Sorulara cevap verecekler. Formülün ceplerinde olduğunuz anlatacaklar. Hepimize son derece akıllıca gelecek çağdaş kentler ve çağdaş belediyecilik vizyonlarını her yerde, her fırsatta artık kaç kişi varsa anlatıp durmaktan dillerinde tüy bitecek.

Parti bayrakları dalgalanacak her yerde. Turuncudan yeşile, kırmızıdan maviye gökkuşağı eksik olmayacak ufuklarda.

İbn Haldun, 1300’lerde yazdığı Mukaddime’de şöyle der:

“Çok sayıda bayrak kullanmak, renkleri çoğaltmak ve yükseklere kaldırmaktan maksat da kalblerde korku yaratmaktır, başka hiçbir sebebi yoktur”. Korkudan sandığa koşacağız…

Lefkoşa'nın meşhur simalarından Çoronik, belediye namzetliğini bu afişle ilan etmişti...
Lefkoşa’nın meşhur simalarından Çoronik, belediye namzetliğini bu afişle ilan etmişti…

Süper kahramanlar

Adaylar, kendileri seçilmezse Lefkoşa’nın kurtulmasının imkânsızlığına ikna edecek bizi. Çok akıllıca argümanlar kullanacaklar ve hepsi birer süper kahramana dönüşecek kısmetse…

Malumunuz, ben de Lefkoşa Türk Belediye Başkanlığı’na aday olmayı düşünmekteyim.

İlk tepkiler gayet olumlu. İkiye ayrılıyor çekimser duranlar: İlk kategori projelerimin neler olduğunu merak edenler, ikinci kategori ise deli olduğumu düşünenler.

İkinci kategorinin akıllıca yaklaşımı için yapacak bir şey yok. Çünkü KKTC’nin uluslararası tanınmışlığı olan tek kurumunun, başkent belediyesinin başkanlığına talip olma düşüncesi delilik olarak değerlendiriliyorsa, vaziyet fecaat demektir.

Güçlü ve deneyimli bir kadro ile harıl harıl proje üreteceğiz bu süreçte. Böylelikle projelerimin neler olduğunu merak edenler için çok cicili bicili program kitapçıkları tasarlayacağız kısmetse.

Tabi adaylık düşüncem “halkımızdan kuvvetli bir teşvik görürse seçimlere namzetliğimi yalnız olarak koyacağım”. Lefkoşa varsa ben de varım nihayetinde… Sorumluluktan kaçmak olmaz!

İlk etapta bazı projelerimi açıklamam, halkımızın teşvik kuvvetini gözlemlemek maksatları bakımından verimli olabilir. Bu aşamada bazı mühim proje fikirlerimin ana hatlarını açıklamayı faydalı olarak değerlendiriyorum.

İlk 5 dev proje!

Namzetliğimin halkımızdan kuvvetli teşvik görürse, kazanacağım garanti olduğundan, rakiplerimin esinlenmesinde mahsur görmediğim bazı projelerimi şimdiden ana başlıklar halinde sıralamaktan imtina etmeyeceğim.

İlk olarak LTB hakkındaki Sayıştay denetleme raporlarını belediye sarayı önünde BES yetkililerinin yardımıyla tören düzenleyip yakacağım. Nasıl olsa raflarda yer tutmaktan başka bir işe yaramıyorlar. Böylelikle raflarda yer açarken, BES ile de sıcak bir iletişim kurmuş da olacağım.

Cemal Metin Bulutoğluları’nı iki kez üst üste hem de %65 gibi bir destekle seçen Lefkoşalı seçmene su, temizlik,  aydınlatma ve emlak vergisi faturalarının toplamı üzerinden aylık %65 oranında Üstün Zekâ Vergisi getireceğim. Bu vergilerle belediye çalışanlarının ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta geriliklerini 4 yılda kapatacağız inşallah. Verginin adı Büyük İşler Yürek İster Vergisi de olabilir.

BES’in iki katına çıkan personel istihdamına ses çıkarmaması, eylem yapmamasının mükâfatı olarak, çalışan çıkarlarını korumak asli görevini yerine getirmeyen BES’in toplu sözleşme hakkını gasp ederek bireysel sözleşme dönemini başlatacağız kısmetse.

Partilerin hazırladığı listelerle istihdam edilen belediye çalışanlarının maaş ve tüm sosyal haklarının, bu partilerin her yıl bütçeden aldıkları devlet katkısından kesilmesi için Sibel Siber hanımefendiyi makamında ziyaret ederek kanun çıkartılmasını sağlayacağız.

Belediye binasının camları her silindiğinde ve köprü korkulukları her boyandığında haber yapmak üzere, basın ve halkla ilişkiler birimini güçlendirmek için flaş isimler transfer edeceğiz. Kendilerine astronomik maaşlar ödeyeceğiz. Lefkoşalı güzel haberler okuya okuya mest olacak, böylelikle astronomik maaşlar alan basıncılar da ilk KKTC’li astronotlar olarak tarihe geçecek.

Diğer dev projelerimi, süreç içerisinde Lefkoşa halkıyla paylaşmaya devam edeceğim.

Yeter ki Lefkoşa halkından kuvvetli teşvik göreyim. 1949’da Mustafa Çoronik’in dediği gibi, o zaman belediye seçimlerine namzetliğimi yalnız olarak koyma kararımı bildirip saygılarımı sunacağım.

Namzetliğimi ilan etmemi müteakip, rahmetli Çoronik’in 1949’dan kalma afişinde ufak birkaç değişiklik yapacağım, hepsi o kadar. Hayatta olsa o da  aday olurdu, şüphem yok. Afişini kullanmakla bu arzusunun yerine gelmesine kısmen de olsa bir damla katkı yaparsak, sonunda Lefkoşa kazanır, başkan başarır! Gerçekten…

%d blogcu bunu beğendi: