Ruslar yoklama çekiyor, kadın UBP adayı hayır diyor!

Haberiniz var mı? Ruslar yoklama çekiyor. Azeriler göz ucuyla bakıp düşünmek üzere Bakü’ye dönüyor. UBP kadın adayı hala “hayır” diyor.

Bu PARTY TIME icat oldu olalı, alakasız gibi görünen her şeyin birbiriyle ilgili alakalı olduğu yavaş yavaş açığa çıkıyor.

Annan Planı, KKTC’yi Koruma ve Yaşatma Derneği, Rus yatırımcılar, Azeri emekliler, TC Yardım Heyeti, İTEM Yasası ve eşdeğer puanlarla tahsisten tapuların bankacılık sistemindeki değeri arasındaki derin ilişkiler açığa çıktı. Bir de UBP’li kadın aday meselesi var hala “hayır” diyen, anlatacağım.

Eşdeğer Mal Hak Sahipleri Derneği Başkanı Taner Derviş geldi önce PARTY TIME’a. Malum, henüz KKTC vatandaşlarına dağıtılmayan Rum arazileri meselesi var. Eşdeğer puanları ellerinde duranlardan önce kapmaya çalışanlar, kapanlar, kapıp da kaçanlar var.

Hazır bu seçim programları pırtlarken, geçici bakan Gülsün Yücel’in açıkladığı kalıcı 6 bin 729 adet dağıtılmamış kaynakta Anayasa’ya göre öncelikli hak sahibi olan eşdeğer puanı olanların örgütü de girebilmiş miydi o kutsal metinlere?

Sormalıydık.

Ellerinde bugünün parasıyla 5 milyar 838 milyon TL değerinde “eşdeğer puanı” olan ‘hak sahipleri’nin İTEM Yasası ve arazi dağıtımlarıyla ilgili itirazlarını öğrenmemiz ivedilik arz ediyordu.

FERAGATNAMELER MESELESİ
1974 sonrası atılan temelin dayandığı güney göçmenlerinin bir feragatname imzalayarak geride bıraktıkları taşınmaz mallardan ‘kuzeydeki devlet’ (KTFD mi öncesindeki yönetim mi bilemediğimden devlet diye geçiştiriyorum çaktığınız üzere) lehine feragat edip hiçbir hak iddia etmeyeceklerine dair beyanları içeren imzalı belgeler mühimdir.

Şimdi o feragatnameler hangi binada, hangi odada, hangi dolaptadır? Bilen?

Neyse bu işin bam teli burası.

Taner Derviş, haksızlığa uğradıklarını, Anayasa’nın açık hükmüne karşın 1994’te yanılmıyorsam büyük ortağı CTP olan hükümet tahsisten hak sahibi olanların tahsis belgelerini tapu belgesine dönüştürmüştü. Daha eşdeğer dosyası kapanmadan puanlar süs olmuştu. O kadar kusur CTP’de de olur elbet, kadı kızı değil ki, parti işte!

Taner Derviş, ellerinde parasıyla 5 milyar 838 milyon TL değerinde “eşdeğer puanı” olan ‘hak sahipleri’nin feragatnameleri iptal etmeyi gündeme aldıklarını söyledi. Bir iptal, memleketin mal rejimi allem gallem mansura. Tahsislere tapu veren bir parti bulunduğu gibi, bu işi de temizleyecek bir parti bulunur elbet… Bakalım ne olacak sonu.

RUSLAR YOKLAMA ÇEKİYOR!
Eşdeğerden başlamışken mal mülk meselesini ellemeye devam ettik PARTY TIME’da. Pelin Onar, Redif Nurel ve Elif Ağazade ile emlak sektörünü konuştuk.

Emlakçı PARTY TIMA davetlileri arasında Redif Nurel’in anlattığı TC Yardım Heyeti hikayesi mühim.

Hükümetle görüşerek uzun vadeli düşük faizli konut kredisinin teşvik edilmesi ile ilgili öneriler sunmuşlar. “Hükümetin aklı koltuk kavgasında olduğu için sonuç alamadık” diyen Nurel, “TC Yardım Heyeti’ne gidip meseleyi anlattık. Sonuç bekliyoruz” dedi.

Ne güzel değil mi? Vesayet tartışmaları falan… Hey allahım! Bir dön de kendine bak akil reis!

Elif hanımın emlak ofisinde Rus emlak danışmanları var. Ağazade Girne piyasasında Rus alıcıların sayısı arttığını söyledi. Ruslar dünya piyasalarındaki taktiklerini burada da uyguluyormuş. Önce küçük apartman daireleri satın alıyor, ülkeyi tanıdıktan, güvendikten sonra ise ultra lüks villalara rağbet ediyorlarmış. Bir nevi yoklama çekiyorlarmış!

Hatta otel ve kumarhane satın almak için araştırma yapan büyük Rus yatırımcılar davarmış…

KADIN UBP ADAYI VE “HAYIR”!
Güzelyurt UBP milletvekili adayı tarih öğretmeni Hatice Şahin’i davet ettik PARTY TIME’a.

Seçim çalışmalarını anlattılar, yurttaşın destek ve eleştiri konularını anlattılar, insanımızın ceviz macunu, hellimli, zeytinli, limonata, kahve ikramlarını anlattılar… Elye yolundaydılar konuşmaya başladığımızda. “Elye’ye en son ne zaman gittiniz” diye sordum. 2 yıl önce gitmiş en son. İyi ki seçimler erken geldi de hasret gideriyor seçmen vekiller ve vekil adaylarıyla. İyi olmuş bence. Kapı kapı, köy köy geziyor partiler program çerçevesinde. Demokrasi seçmeni sevmektir, seçmeni görmektir, seçmeni dinlemektir değil mi ama?

Neyse.

Hatice Şahin 3 kadın milletvekili adayından biri. Sivil toplum örgütlerinde aktif çalıştığını, siyasete ısındığını söyledi. Hangi sivil toplum örgütlerinde çalıştığını sormak da şart oldu haliyle: KKTC’yi Yaşatma Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği…

PARTY TIME ya… Papyon da güzel, tut tutabilirsen dilini Alim! Na mümkün: Annan Planı döneminde kurulan KKTC’yi Yaşatma Derneği’ne mi kaldı devleti yaşatmak diye dangalak bir soru çıktı ağzımdan, iyi mi?

“Düşünsel olarak korumak, fikriyata sahip çıkmak için çalışıyoruz” dedi Hatice Şahin. “Annan Planı’na ben evet demiştim, siz kesin hayır dediniz” diye ikinci soru kaçtı ağzımdan. Canlı yayın ya dönüşü de yok! Tüh…

“Hayır dedim, şimdi olsa yine hayır derim” dedi kadın UBP milletvekili adayı.

İyi de Ruslar kumarhane ve otel almak için yoklama çekiyorlar KKTC’de. Onlara da mı hayır Hatice Şahin?

Yabancı yatırımcılara da mı “ohi”?

Ben bilmem partisi bilir.

%d blogcu bunu beğendi: