Spekülasyon Girdabı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine son 24 saat kala gece yarısı sosyal medyada bir ikaz yapıldı: “Bazıları için bugün SPEKÜLATİF haberler yayma günü!”

Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay’ın bu ikazı dikkat çekiciydi.

Spekülasyon, mevcut durumun değerlendirilmesi sonrasında oluşan beklentiler dikkate alınarak ve risk üstlenilerek kazanç sağlayabilme çabasıdır. Demek ki son 24 saatte, mevcut durumu değerlendirip, oluşan beklentileri dikkate alarak daha fazla oy almak için risk üstlenerek bir takım çabalara girmesi beklenen çevreler var.

Eğer iddia doğruysa bugün hangi spekülatif haberler yayılacak, bu spekülasyonları kim yapacak göreceğiz.

Ama son 72 saatte yapılan 3 spekülasyonu biliyoruz.

Tek tek bakalım, bunları unutulmadan not etmekte yarar var.

SPEKÜLASYON (1)
NTV’nin 4 cumhurbaşkanı adayıyla yapıp yayınladığı özel söyleşiler dün bir adayın destekçilerinin bazıları tarafından “NTV Özersay ile özel röportaj yaparak yayınladı ve haberinde seçimi sürpriz yaparak kazanacağını duyurdu” şeklinde lanse edildi. Spekülasyondu, tüm adaylar eşit sürelerle birbirini takip eden günlerde yayınlanmıştı. Bu spekülasyonu yapan bir taraftarı, Facebook sayfasından yaydığı spekülasyonu dolaşıma girdikten bir süre sonra sildi. Spekülasyondu.

SPEKÜLASYON (2)
Adayların katıldığı canlı yayın günü BRT önündeki eylemde “Özersay dışındaki adaylar sendikacılar tarafından yuhaladı” yalanı yayıldı. Sendikalar bunun doğru olmadığını açıklayıp yalanladı. Spekülasyondu.

SPEKÜLASYON (3)
UBP eski Genel Sekreteri UBP’li Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy ve DP-UBP desteği ile seçilen Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulisioğlu’nun desteklerini duyurduğu basın açıklamasında yine bir spekülasyon yapıldı.

Ek fotoğraf diye ikinci bir maille basına gönderilen fotoğraflarda Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ile Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser’in Özersay ile olan fotoğrafları yer alıyordu. Basına gönderilen haberde de başka belediye başkanlarından isim vermeden bahsedilerek, spekülatif bir şekilde bu belediye başkanlarının da Özersay’a destek vereceği algısı yaratıldı. Fotoğraflarda yer alan her üç aday da yapılanın spekülasyon olduğunu açıkladı. Spekülasyondu.

Ama en büyük spekülasyon,
son 24 saatte hakkında söylenip yazılacak her şeye
peşinen
“SPEKÜLASYON”
damgasını vurmak!

Kendine bir koruma kalkanı yaratmak maksatları bakımından tüm basını, tüm gazetecileri, tüm köşe yazarlarını, tüm televizyon programcılarını, tüm sosyal medya kullanıcılarını, hatta sokakta, evde, kahvede, kebapçıda, tatlıcıda seçimlerle ilgili konuşacak her seçmeni peşin peşin SPEKÜLATÖR olarak etiketlemek hiç doğru olmadı.

Sözlük anlamında spekülatör, bilgisine ve bilgiyi değerlendirebilme yeteneğine güvenerek risk üstlenen kişidir. Spekülatörün yanlış öngörüleri zarara uğramasına neden olabilir.

Özersay’ın NTV spekülasyonu ile ilgili olarak
sosyal medya paylaşımı maharetiyle
üzerinden bir lekeyi kaldırması
çok yerinde oldu.

Diğer iki spekülasyonla da ilgili aynı adımı atıp
bu spekülasyon lekelerinden arınması
kendi açısından çok yerinde olur.

Çünkü yanlış öngörüler, zarar verir ve zararın neresinden dönülürse kârdır.

%d blogcu bunu beğendi: