Üç Tarz-ı Helva

Osmanlının son yıllarında, Asiye’yi kim kurtarır tartışmalarının tavan yaptığı dönemlerde Yusuf Akçora 33 sayfalık bir makale yazar: Üç Tarz-ı Siyaset. Sene 1904’tür. Osmanlı Devleti’nin kurtuluşu için aranan zemin ne olmalıydı? Osmancılık, Pan İslamizm ve Türkçülük üç seçenekti. Türkçülüğün ilk manifestosu kurtuluşun ideolojik zemini oluşturduğunu mukayeseli bir yaklaşımla ortaya koyuyordu.

Demek ki ideolojileri üçe ayırmak bir gelenektir dersek zeminimiz tamamdır. Peki ya helva? Kaç çeşit helvadan söz edebiliriz? Kaç tarz-ı helva mümkündür ve siyasetin kurtuluşu için doğru helva hangisidir?

Soru son derece ideolojik, malzeme son derece bilindik, çözüm ise gayet gizemli. Tam PARTY TIME’a göre büyük bir teorik tartışmaya pratik çözümler üretilebilecek saha karşımda duruyordu. Haliyle yerimde duramadım: PARTY TIME Helva Özel Yayını on air!

Yerel malzeme kadar kıymetli bir malzeme yoktur global sorunların çözümü için. Galatya, Çatoz ve Alaniçi ile Lefkoşa’nın surlariçi durak yerlerimiz oldu.

Tahin helvası, simit helvası, sısam helvası… Bu bir tesadüf olamazdı! Hem helva, hem siyaset üç çeşitti. Şimdi “bir de un helvası var” diyenleri duyar gibiyim, kulak tıkıyorum haliyle, bana ne unun helvasından?

Daha da ilginç bir tesadüf var: Simit helvasının da Yusuf Akçora’nın siyaseti kategorilere ayırdığı gibi, tam üç tarzı vardı! İlahi işaret budur işte… Bu keşfim hem mükemmel bir radyo programına hem de okumakta olduğunuz son eserime ilham kaynağı olmakla yetinmedi, tarihe de bir sesli bir yazılı not düşmemize vesile oldu şükürler olsun.

Simit veya irmik. Sısam veya susam. Şeker ve su. Badem, duruma göre. Az biraz yağ veya hiç yağ. İşte bu kadar kolay malzemelerle üç tar-ı helva mümkün!

Gömülene bademsiz helva!
Meseleye bodoslama girmeden izahta fayda var:

CTP’nin bıyıklı adayı, eski vekil, eski bakan Sonay Adem abim sandıkta kaldı. Bir diğer amiyane tabirle “sandığa gömüldü”. Evine bir tabak helva gönderildi, o da afiyetle yedi ve CTP Mağusa İlçe’den gönderilen helvayı hak etmediğini düşündüğünü yazdı, söyledi.

Bu nasıl bir helva? Araştırdım. Hatta o helvayı kimin yaptığını da öğrendim lakin programa konuk olarak almak kısmet olmadı. Facebook’ta Sonay Adem’in paylaştığı fotoğrafı inceledim. Bademsiz bir simit helvasıydı. Çatoz’dan Zehra Çimen ablamıza ulaştık. Bademsiz simit helvası ne demekti, sorduk.

Zehra ablam, simit helvasının bademsiz olması ölü helvası olduğuna delalet ediyor dedi. Çünkü ölülerin ardından yapılan, kimi bölgelerde ölümün ardından ilk Cuma, kimi bölgelerde ise ölümü takip eden üçüncü gün dağıtılan helvanın illa ki bademsiz olması gerektiğini öğrendik Zehra ablamdan.

Keyfine bademli helva!
Alaniçi’nden her hafta sonu asaplarımı bozan Hüseyin Ekmekçi’nin dünya güzeli anne kalbi taşıyan anacığına, Zehra ablama gittik.

Adam her izin günü anacığının evine gidiyor, pirohu, börek çörek ne varsa utanmadan fotoğrafını çeki çekip paylaşıyor; haliyle sinirlerimi bozuyor. “Ben da isderim” histerisi işte…

Zehra ablam bir güzel anlattı ki canı için yapılan helvayı, stüdyo mis gibi helva kokusuyla doldu. Hamdullah tutturdu helva da helva diye. Neyse ki “CTP helva araştırma komitesi kurdu, 20 gün helva yok. Önce rapor çıkacak, sonra yersin” diye ikna ettim, sesini kesti, yayın devam edebildi.

Ağız tadı için damak çatlatan cinsten simit helvasının illa ki bademli olması gerektiğini öğrendik. İşte ikinci tarz-ı helva netleşmişti.

Kıbrıs insanının bilgeliğinin ucu bucağı yok. Zehra ablam yazıişleri müdürümün annesi olması hasebiyle zaten torpilliydi PARTY TIME’da ama öyle bir simit helvası tarifi daha verdi ki, torpili oğlunun statüsünü aştı geçti vallahi.

Aceleci bacı helvası!
Zehra ablam Aceleci Bacı Helvası’nı anlattı, inanılmaz…

İlk kez durdum, ilk kez dinledim. Adak helvasıymış Aceleci Bacı Helvası. Yine simit helvası. Üçüncü tar-ı simit helvası!

Şöyle:

Adak yapanlar adakları yerine geldiğinde Mevlit okuturken Aceleci Bacı Helvası yapıyormuş. Bu tar-ı helvanın alameti farikası irmiğin yağsız kavrulması, alel acele Mevlit bitmeden tamamlanması. Haliyle az kavrulduğu için pembeleşmeden beyaz kalan bir helva elde edilmesi.

Dileği yerine gelen, adağı olan Aceleci Bacı’ya hürmetten, en en az onun kadar hızlı bir helva yaparak teşekkür eder, minnetini ifade eder.

Helva araştırma komitesi?
CTP’nin kesme, listecik dağıtma, helva gönderme meseleleri ile ilgili kurduğu komitenin başında İsmet Akim var. Akim, eski Sayıştay Başkanı. Çocukluğumu bilir kendileri. Babamın eski mesai arkadaşı ve eski dostu bir abimdir.

Bence 20 günde yapacakları araştırma soruşturma boyunca komite üyeleri her toplandığında bir çeşit helva kavursun. İfadesine başvuracaklarından da simit helvası yapmalarını talep etsin. Kimin ne tarz helva yaptığı delil olarak rapora yazılsın.

Üç tarz-ı helva istatistiği CTP’de seçim sürecinde yaşananların delili kabul edilsin. Doğru sonuç başka türlü çıkmaz.

Benden söylemesi, kendileri bilir elbet.

Bir de Radyo Havadis’te konuk olduğu programın çıkışında, CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy kardeşime ilk seçim hediyesini verdim. Ne olduğunu açıklayamam, çok özel!

%d blogcu bunu beğendi: