After Shave senaryoları: CTP’de yorgan gider, siber kavga biter!

UBP’nin tumba edilmesi öncesinde, CTP’nin kurultayını ertelemesi ve hükümete girmeyeceğini açıklaması ile başlayan yolculuk, seçimden sonra hangi duraklara uğrar? CTP, seçimlerden birinci parti çıkarsa ve hükümeti kurma görevini Yorgancıoğlu alırsa, CTP genel başkanı başbakan olamayan ikinci parti olarak, siyasi tarihimize geçer mi? Galiba evet!

Partilerin içişlerine karışmak iyi bir şey değil lakin madem ki “1 parti” var, bir bakıvermekte fayda var! Üstelik geçmişteki hatalardan ders çıkardığını sıklıkla tekrarlayıp, yen dışında da özür dilemeye başlayan köklü parti, hakkındaki spekülatif öngörüleri tebessümle karşılayabilecek olgunluğa da erişmiştir.
Bu demokratik hoşgörü iklimini iyi değerlendirip medeni cesaret göstererek, papyonu takıp elime kalemi alıverdim.

En geçici arayışı
Geçici hükümet tartışmalarından evvela başbakanlığa Afet Özcafer’in adının geçtiğini öğrendik. Lakin CTP’nin parti içi yeni değerlendirme ile hükümette yer almaya karar vermesi üzerine, üçlü koalisyonda “ön plana çıkmamış isim arayışı” başladı.
Baktım Sibel Siber yedinci dönem dördüncü yasama yılında 61 oturumdan 21’ine katılmamış. Devamsızlığı %33. 3 kez kürsüye çıkmış, ikisinde mülkiyet meselesi ile ilgili konuşmuş. 2011-2012 yıllarında Ajans Press’in açıkladığı istatistiklere göre, basında en az yer alan milletvekili. Bingo!
Erken seçim, UBP Genel Başkanı’nın açık teşekkürüne de mazhar olarak erken erken seçime dönüşünce, CTP Kurultayı da seçim sonrasına ertelendi.
Derken propaganda kampanyası başladı. Sibel Siber o denli cilalandı ki “seçimden sonra da başbakanlığa devam etsin” değerlendirmeleri pırtladı. Hem kadındı da.
Kıbrıs sorununu rafa kaldırıp toplumsal cinsiyet eşitliğini neredeyse ilk gündem maddesi yapan propaganda çalışmaları da gayet güzel gidiyor zaten…
Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu’nu geçen hafta sağ elinin işaret parmağını söz ister edasıyla kaldırırken gördüm uzun bir aradan sonra; söylemek istediği bir şey vardı sanki… Birkaç gün sonra da sol eliyle  “bay bay” yaparken gördüm.

Sayılı+Şahali+O Foto
İçime kurt düştü: Yorgancıoğlu nereye gidiyordu? Abartmamam gerekiyordu lakin CTP İskele Milletvekili adaylarından Bilen Sayılı Bozkırlı ile PARTY TIME’daki sohbetimiz ile kadim dostum Erkut Şahali’nin Tatlısu’daki konuşması bana cesaret verdi. Hele “Son iki hafta” manşetinin fotoğrafını görünce “bu iş tamam” dedim.
Partinin internet sitesine o fotoğrafı almak için girdiğimde gördüğüm başlık “bu iş gayet tamam” dememi kışkırttı. İfade aynen şöyle: Kadın Başbakan seçen 1 parti var!
“Siber Yorgancıoğlu’nu geçer”
Bilen Sayılı Bozkırlı’ya önce “siz de mi feministsiniz” diye sordum PARTY TIME’da. Çünkü yıllardır Kıbrıs sorununu çözme mücadelesi ile özdeşleşen, varlığını ve kimliğini neredeyse büyük oranda Kıbrıs sorununa dayandıran CTP, propaganda sürecinde Kıbrıs sorununu çözmekten ziyade “toplumsal cinsiyet eşitliği meselelerini çözmekten” söz etmekteydi. Kadın adaylar medyada çok ön planda, genç adaylar çok ön planda, feminist söylemler çok ön planda… Bilen Sayılı “tam feminist değilim” dedi. Zaten toplumsal cinsiyet eşitliği meselelerini ayaküstü broşür dağıtırken anlatmak pek kolay değildi İskele-Karpaz bölgesinde. Anlamıştım.
İkinci sorum Sibel Siber’in ilk kadın başbakan olmasına yaptığı övgüler üzerine sordum: Sizce Lefkoşa’da Sibel Siber Özkan Yorgancıoğlu’ndan fazla oy alıp kendilerini geçer mi? Yanıt netti: Evet, Sibel Siber genel başkandan daha fazla oy alacak!

Geçici deneyimden kalıcı iktidara
Mağusa İlçe Başkanı Erkut Şahali, önceki gün CTP-BG’nin büyük ortağı olduğu geçici hükümetin CTP-BG’nin tek başına iktidar olma yolundaki ilk adımı olduğunu söyledi. Şahali öyle kolay kolay boş laf edebilecek bir dost değildir. Bir bildiği var ki geçici hükümetin aldığı yıldızları, aferinlerini, alkışları partisinin gelecek hanesine kar olarak yazıyordu.
Yıldızlar, aferinler, alkışlar goes to “geri planda olduğu için başbakan yapılan kadın”a değil miydi?

Gölgede kalan başkan fotoğrafı
Parti gazetesinin kapağında kocaman kullanılmak üzere seçilen o fotoğraf ehemmiyet arz etmekteydi elbette. Lalettayin bir fotoğraf değildi! Çok şey değil de diğer şeylerle birlikte epey bir şey anlatan fotoğraf tam olarak şöyle:

Özkan abi durum ne?
Özkan Yorgancıoğlu’nun kurultay sürecinde bıyıklı muhalefet ile ringe çıkması erken erken seçimle kısmet olmadı. Seçim geçer, CTP birinci parti gelir, temayül gereği hükümeti kurma görevini alırsa Sibel Siber’in Başbakanlığa devam etmesi söz konusu olabilir mi?

Özkan Yorgancıoğlu Sibel Siber’den az oy alırsa, propaganda sürecinde gül gibi zemin zaten hazırlandı; bal gibi olur!
Özkan abi, bence senin de bıyık bırakman gerekebilir. Ne olur ne olmaz, muhaliflerinle uzlaşmana sembolik bir katkı yapar belki.

%d blogcu bunu beğendi: