Ciğerin kralı sanayide!

Yemeden içmeden yaşanmaz ya, yeme içme yazışmaları devam etmeli bir süre daha bence. Gözlemlediğim kadarıyla fena da okunmuyor yeme içme mekânları. Kötü bir yazar olduğumun farkındayım, lakin yazarken eğleniyorum, elde değil!

Kısıtlı bir sürem var. “Alelacele karnımı doyurayım diyorsanız”dan başlayıp, “tadını çıkararak lezzetle cilveleşeyim” durumuna kadar geniş bir skala var Biber’de. Biber, Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde. Aziz’in Yeri olarak da nam salmıştır. Tam lokasyon EMO ile Kıbrıs Türk Sanayi Odası arası, Lefkoşa.

Bir adam, çocukluğundan itibaren içinde yoğrulduğu baba mesleğini bırakıp, çekicin yerine eline mangalı, şişi, tavayı alacak… Rallici olarak nam salacak, onu da bırakıp jet hızıyla aç doyuracak… Eline aldıklarına hakkını verecek, hem quick hem slow-food bir tarz geliştirecek. Pes!

Demek ki neyim demeyeceksin ne oldum diyeceksin lafı son derece cuk oturuyor yeme içme konseptine. Gerçi Aziz kardeşimin kaportacılık melekeleri hususunda malumatım yok ama bu köşeye birkaç kez konuk olan kıymetli babasının anlatımlarından anlıyorum ki pek bir havaî, pek bir hoppa çocukluk dönemi geçirmiş azizim… Neyse, özel meseleler bu köşenin ciddiyeti ve düzeyine layık olmadığından, kısa kesiyorum Aydın havası olsun diye.

Gelelim sanayi bölgesindeki quick slow-food konseptinin ayrıntılarına.

Kömürcüye büyük iyilik!
Birkaç kez ikaz ettiğimden sabah 8 itibarıyla mangal yanıyor. Buna en çok kömür satan arkadaş seviniyor. Tavsiyemdir erken saatte gidip “hoca usulü et şiş” deyip bankonun oralardaki bir masaya oturup birkaç dakika bekleyin. Sonra hemen kalkıp karşıdaki dolaptan büyük bir ayran alın. Aziz beyefendiye “pipet var mı” diye sorun. Soru kritik, mutlaka sorulmalı ki cevabın lezzeti sizi et şişin tadını çıkarma kıvamına terfi ettirsin.

İlk gidişinizse sakın bar kapısından içeriye süzülmeye kalkışmayın. Banko önündeki masada idare edin. Çünkü mutfağın gerisindeki lamarina alana geçmeyi hak etmek biraz zaman gerektiriyor. Orası 4’üncü level!

Et şişiniz baddal boy ısıtılmamış pidede, az maydanozlu, çok az soğanlı, bol domatesli gelecek. Emin olun yarım limon sıkılmış halde paketlenecek sıkı sıkı. İlk tepkiniz “bununla doymam” olabilir. Zaten maksat da o değil zaten. Maksat dinlenmiş buttan, yavaş pişmiş sulu et şişin tadına varmak; kahvaltılık zaten…

Minik bir tabakta birkaç yeşil acı biber, ekstra yarım limon. Hatta kereviz turşusu da gelebilir bir kaşık kadar. Limona hemen dalmayın, “hoca usulü et şiş” demişseniz zaten ilk yarısı itinayla sıkılmış durumdadır, abartmayın isterseniz!

Bir diğer tavsiyem, ciğer siparişi vererek yine bir masaya oturmanız. Soru şöyle gelecek: Pidede mi, servis mi?

Bana sorarsanız, iki elinizin işaret ve başparmaklarını göbek hizanızda birleştirip işaret verin. Aziz kardeşim Aziz, muzip bir gülümsemeyle arkasını dönüp gidecek, giderken de anlaşılmaz bir şekilde birkaç kelime mırıldanacak. Siz bu mırıldanmanın ne demek olduğunu asla anlayamayacaksınız, ama ben biliyorum! Sıradaki soru “yoğurt vereyim mi” olacak. Kibarca “evet” diye cevaplayın, memnun kalacaksınız.

Kim isterse bahse girerim, Akdeniz ve Balkanlarla Ortadoğu’nun en lezzetli pişirilmiş, tam kıvamında kızarmış ciğerini beklemektesiniz, ki bizzat kendi gelmek üzeredir masanıza.

Kapakları ne yapmalı?
İçecek konusunda iki tavsiyem var: Önce bir sade soda alınız. Ciğer eşliğinde ise herhangi bir gazlı içecek lütfen. Tercihen kendi işinizi kendiniz görünüz ve kapakları buzluğun sol üst tarafındaki benim bıraktığım kapakların yanına bırakıveriniz ki şanımız yürüsün…

Adnan var orada. Dikkat edin kızgın tavanın başında o duruyorsa, hemen müdahale edin! Pişirme kıvamı Aziz’in işi çünkü. Adnan mangaldan sorumlu, bazen haddini aşıyor ciğer tavasına süzülerek. Haddini bildirin!

Başka neler mi var? Mesela satır kıymasından köftesi var. Bazen uykuluk ve ciğer şiş olabilir. Ama bunları level atlayıp lamarina locaya terfi ettiğinizde tadınız. Dikkat edin oradaki kuşlar ve otomobil lastikleri ile 30’a yakın ayakkabı çifti önemli dekoratif unsurlardır. Tadını çıkarın.

Ciğer krallığı, et şiş imparatorluğu orasıdır. Gerçi imparator pek bir muzip, pek bir küfürbaz ama sadece hak edene. 8’inci levele geldiğinizde şeytan ve melek etinden çok özel ikramlar var. Ama 6’ncı level itibarıyla kendinizi ev sahibi hissetmeye başlayabilirsiniz.

Çok aceleniz varsa, özel imalat sandüviç ekmeğinde tavuklu sandüviç tavsiyemdir.

Bu mekânı fazla popüler yapmamakta fayda var. Zaten saat 15.00 itibarıyla paydos ediyor. Sadece çok sevdiğiniz, muhabbeti bol dostlarınıza söyleyin. Kalabalık olmasın, tadı tuzu kaçmasın, standart bir profesyonelliği meyletmesin, Aziz terleye terleye işinin çalışanı olsun. Bu haldeyken yetiştirdiği lafları torba sığmazken, bir de patron olursa kimse taşıyamaz.

Güvenliğiniz açısından bu tavsiyeleri bir sır olarak saklayın, sakın dellal düdük etmeyin!

Ciğerci Ahmet’in veliahtı Metin kusura bakmasın, doğruları yazmak zorundaydım.

%d blogcu bunu beğendi: