Gonga mı, ıspastra mı?

Denktaş’ın Anayasa Danışmanı, genel seçimlerde %0.2 oy alan Bağımsız Cumhuriyet Partisi (BCP) Genel Başkanı Mümtaz Soysal’ın, uzun süredir Kıbrıs ile ilgili bir sözünü duymamıştık. Geçenlerde konuştu ve bir çuval inciri berbat etti.

Soysal, “Kıbrıs elimizde bir karttır” dedi. Doğru, Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Atatürk’ün tarifiyle muasır medeniyetler seviyesine, bugünün tabiriyle AB standartlarına ulaşmasına yüreği dayanmayanların elinde Kıbrıs bir karttır.

Oysa ki barış ve demokrasi yanlıları açısından Kıbrıs, “Kartlaşan bir sorun” olmaktan öte birşeydir.

Soysal şöyle dedi:

“Bir toplumun içi çürümüşse, o toplumun dışa dönük mukavemet gücü azalır ve başka çözümler aranır. Kıbrıs’ın içi, Türkiye’den de bazı yanlışlıklar eklenerek çürüdü. Bu çürümenin durdurulması gerekir. AB’ye girmek isteyenler her şeyin düzeleceğini iddia ediyorlar. Bir kere bu yanlış. Kıbrıs bizim elimizde AB ile müzakere edebilmek için çok önemli bir karttır. Kıbrıs gitti mi, Türkiye’nin AB hayali biter. Hesapları olanlar, bu hesaplarını yeniden gözden geçirmelidir. Kuzey ile Güney’in birleşmesi, ancak Türkiye AB’ye girdiği anda olur. Şimdiki iktidarın AB’ye girmek istediğine, AB’nin de Türkiye’yi içine almak istediğine inanmıyorum”.

İyi dedi.

“Kıbrıs bir karttır”.

Kupa ası mı?

Vale mi?

Asso mu?

Kıbrıs, destedeki hangi karttır?

Mesela Denktaş’ın meydanları dolduran Kıbrıs Türküne dediği gibi “sinek” midir? Sinek kaçlısıdır? Destede sinek as olduğunu biliyorum da, acaba sinek sensenbinlisi de eklenebilir mi?

Kıbrıs’ın içinin çürüdüğünü söyleyen Soysal, bu çürümenin Türkiye’den bazı yanlışlıkların eklenmesi ile gerçekleştiğini itiraf etti.

Anayasa profesörü Soysal’a danıştı da mı söyledi bilemeyeceğim ama Serdar Denktaş, Genç TV ekranlarından KKTC Anayasası ile Kıbrıslı Türkler’in egemenliklerinin bazı bölümlerini Türkiye Cumhuriyeti’ne devrettiğini söyledi.

Eğer mümtaz profesör Soysal’ın dediği gibi, Kıbrıs’ın içi gerçekten çürüdüyse ve bu çürüme Türkiye’den bazı yanlışların eklenmesi ile olduysa, Serdar Denktaş ile söyledikleri arasında bir paralellik var mı?

Egemenlik, egemenlik diye masaya yumruğunu vurup, AB’ye girilirse egemenliğimizi Brüksel’e devredeceğimiz ve egemenliğimizi kaybedeceğimizi söyleyip duranlar, Kıbrıs’ın bir kart olduğunu söylerken hangi oyunu oynuyorlar?

Gonga mı, ıspastra mı?

%d blogcu bunu beğendi: