Siyasette “garagözlük” ve “bıyık” meselesi

Uçuş moduna geçmiştik. PARTY TIME pilot, hostes ve paraşütçülerle uçuş deneyimlerini konuşmak üzere tasarlanmıştı. Meseleye bıyık girince gündem saptı.

İlkokul arkadaşım Özgür Gökaşan, aralarında Yeni Zelanda ve Türkiye’nin de yer aldığı birçok ülkede yamaç paraşütçülüğü yaptıktan sonra ülkesine döndü. Tecrübeli bir tandem pilotu. İkili paraşütle turistleri, adrenalin seven yerlileri 350 metreden uçurup bin metreye kadar kaldırıyor. Yamaçtan uçuruma koşup atlıyorsunuz, ayaklarınız yerden kesiliyor ve “kartal gibi süzülüyorsunuz” diyor Özgür. Uçuş alanının emniyetli ve güzel olduğunu ortalama bir uçuşun yarım saat sürdüğünü anlattı. Yamaç paraşütünün uçmanın en güzel yolu olduğu söyleyen arkadaşım, öyle güzel anlattı ki cesaret edersem paraşütten bir yayın ayarlamaya yeltenebilirim.

Yamaç paraşütü motorsuz, gürültüsüz rüzgarın sesi dışında çıt duymadığınız uçuş deneyimi. Kalbiniz dayanırsa akrobasi de yapabileceğinizi anlatan deneyimli paraşüt pilotu, “Wing over en tutulan akrobasi hareketi. Yer çekiminin gücü, g-force artar ve yerdeyken hissetmediğiniz çekim gücünü derinden deneyimlersiniz” dedi.

Konuyu siyasetçilerin seçim dönemindeki uçuşlarına getirdim haliyle. Yüksekten uçak, bol vaat dağıtan, söz verip duran o kadar çok parti ve aday vardı ki, bu soruyu bir pilota sormamak olmazdı. “O işi deneyimli pilotlara baksınlar, ayakları yere bassın yeter” cevabını aldım. Tam bir hayal kırıklığıydı benim için bu cevap. Beklerdim ki “uçan politikacılardan öğrenecek çok şeyimiz var” desin. Kısmet olmadı bu cevabı almak. Frank Sinetra’dan “Fly With Me” adlı uçuş tadındaki parçayı dinledik…

“C ki6 @kö”
PARTY TIME boyunca çalınacak şarkılar listesinin iki numarası Gülben Ergen’den “Uçacaksın” adlı parçaydı. Yayına hemen Ersin Tatar’ı aldık. Sağ olsunlar bu yoğun koşuşturma içinde bize zaman ayırdılar.

İlk soru en güncel olandı. Ersin Tatar, Twitter’de sabah saatlerinde “C ki6 @kö” içerikli bir mesaj yayınlamıştı. Bu neyin şifresiydi? Kime mesaj gönderiyordu? Seçimlerde UBP’den 6’ncı sıradan aday olduğunu bildiğim için “tikcik” veya “karma” talep eden efsunlu bir mesaj mıydı bu?

Meğerse şifreli bir durum yokmuş. Ersin bey bir yerlere basmış, uçtu gitti “C ki6 @kö” Twitter kuşunun gagasında uçup bin 384 takipçisine gitmiş.

Ersin Tatar’a göre sıkıntılı dönemler geçti ve ibre UBP’ye döndü. 3 partinin seçim programında KTHY’nin yeniden kurulup uçması ile ilgili vaatler yer aldığını, kendi partisinin bildirgesinde bunun olmadığını hatırlatıp yorumunu istedim.

“Ayaklarımızın yere basması lazım. Akaryakıt aldı başını gidiyor. Uçak uçurtmak hiç kolay değil. Seçim bildirgemizde böyle bir hedef yok. Herkes gerçekçi olsun” diyen Ersin Tatar, adına yapışan “uçan bakan” lakabından mutlu muydu? Kendisi ayakları yere basan gerçekçi yaklaşımları bu kadar vurgularken nasıl olmuştu da adı “uçan bakan”a çıkıvermişti? Oraya gelmeden bize bir müjde verdi kendileri. Önce onu paylaşmalıyım dinlemeyenler için.

TATAR’IN MÜJDESİ
Ersin Tatar, Twitter’deki kullanıcı adın değiştirdi. @mbersintatar olan kullanıcı adını, bakanlık uçtuktan birkaç gün sonra katıldığı Gözde Akben’in Günaydın Ada programında “Ersin bey adının önündeki maliye bakanının kısaltması olan MB harflerinden vazgeçecek mi?” diye derin bir soru sormuştum. “O işlere Ezcan Özsoy bakıyor. Değişeceğiz ilerleyen günlerde” cevabını vermişti. Evet değişmiş: @embersintatar yapmış kullanıcı adını. Eski Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın kısaltması olan @embersintatar artık kullanıcı adları. Hayırlı olsun!

Akaryakıt fiyatlarının başını alıp gittiğini söyleyen Tatar’a dün yapılan akaryakıt zammının Güneş Gazetesi’nin birinci sayfasından eleştirilerek yayınlanmasını onaylayıp onaylamadığını sormadan duramazdık. Sorduk haliyle. Cevap şöyle: “Hükümet bu zammı yapmasaydı fonda biriken para maaşların yüzde 60’ını ödemeye de yetmeyecekti”. Güneş Gazetesi kusura bakmasın ama zam kararını haklı ve yerinde buluyor Ersin Tatar. Bir de uçuş lafının saptırıldığını düşünüyor.

AFET HANIM AZ DAHA…
Tatar erken seçim kararının gündeme gelmesinden hemen önce Ferdi Sabit Soyer, Ömer Kalyoncu ve Sonay Adem’in İrsen Küçük ile kendisine “Erken seçim kararı alınırsa, kısa bir süre için UBP’nin düşürülüp yerine geçici bir hükümetin kurulması garagözlük olur” dediğini PARTY TIME canlı yayınında söyledi. GÜM! Afet Özcafer’in az daha başbakan olacağını, bunun “boyuna, posuna, duruşuna yakışacağını” söyleyen Tatar, “CTP hükümete girmeme kararından vazgeçince Sibel Siber başbakan oldu” dedi.

Sonay Adem’in adı geçiyordu ve hemen yayına aldık. Önce bıyıklarını kesip kesmeyeceğini sordum. “Hayır kesinlikle kesmeyeceğim” dedi. Bıyık bir duruştu! Sonra şekilciliğin iyi bir şey olmadığını söyledi, mühim olan fikirlerdi. Tatar’ın iddiasını sordum: “Siyaseti  garagözlük haline çevirenler girdi meclise. Siyasete güvensizliğin en önemli nedenlerinden biridir bu” dediler.

Öncesinde Meclis’e akaryakıt zamlarını protesto etmek için eşekle giden CTP Milletvekili Arif Albayrak konuk olmuşlardı. Meclis kürsünden tespih ve takkeli eyleminden tutun da BRT bahçesine yasemin dikme eylemine kadar esprili protestolarını konuşmuştuk.

Afet Özcafer’e de sordum tatar’ın iddialarını. Adının geçtiğini her şey olup bittikten sonra öğrenmiş kendileri.

Hamdullahsız program da güzeldi.

%d blogcu bunu beğendi: