Türkiye’mize ayıp etmek

Yeni ekonomik paket açıklandı. Bu paket güya KKTC hükümeti tarafından hazırlanıp Türkiye Cumhuriyeti’ne sunulmuş. Okumaya başlar başlamaz anlaşılıyor ki, birileri tarafından hazırlanan ültimatom –yeni paket- KKTC hükümetine verilmiş.

Yeni pakette, neredeyse muhtarlık işleri bile Türkiye Cumhuriyetimiz tarafından yapılsın isteniyor. Bu paketi kim uygulayacak? Türkiye mi, KKTC mi? KKTC uygulayacaksa paket niye Türkiye Cumhuriyetimize sunuluyor? Bilgi olsun diye mi? Kaynak bulunsun diye mi? Öyle gerekti diye mi?

Bir yandan ekonomik krizin yeniden nüksetmemesi için uğraş veren, diğer taraftan Kıbrıs sorunu, AB ilişkileri ve ABD’nin taammüden Irak saldırısı ile uğraş veren Türkiye Cumhuriyetimize bir paket sunup, “Askeri kantinlere sivillerin girişi önlenmelidir”, “Orkinos çiftliği ve su ürünleri işleme tesisleri kurulmasına yönelik proje desteklenmeli, bir an önce tamamlanması için gerekli her türlü gayrete gösterilmelidir”, “TC Sağlık Bakanlığı’nca satın alınan ambülanslardan üç adedi KKTC’ye hibe edilmelidir” demek, biraz haddini aşmak, epeyce de densizlik değil midir?

Hele Başkomutan Atatürkümüzün Ordusuna “Öğrenci ve öğretmenlerin Türkiye’ye toplu olarak gezi yapmaları desteklenmeli ve bu gezilerde askeri ve siyasi makamlarla işbirliği yapılarak mutlaka psikolojik yönlendirme yapılmalıdır” talimatı vermek ayıp değil midir?

Hele hele Türkiyemize, irticanın hortlamasına ramak kala Başkomutan Atatürkümüzün ordusunu bile çileden çıkaran Kur’an Kursu açma talimatı vermek, “Kıbrıslı gençlerin tamamı bir dini eğitim almamaktadır. Milli eğitim bakanlığının denetiminde Din İşleri Dairesi’nce camilerde veya devlet kontrolünde açılacak kuran kurslarında gerekli dini eğitimin verilmesi hususunda bir program başlatılmalıdır” demek, ne demek?

Ya bir liseye projeksiyon cihazı alınması için Anavatan Türkiyemize ültimatom verip, “Fen Lisesi ve Bülent Ecevit Anadolu Lisesi, tüm sınıflara kurulacak bilgisayar ve projeksiyon cihazı ile elektronik destekli öğretime geçirilmeli” demek, ne demek?

Vakit kaybetmeden birilerinin kendine gelmesi ve haddini bilmesi gerek. Türkiyemize nasıl konuşup, Türkiyemizden ne isteyeceğimizin ölçüsünü kaçırdık mı, ayıp etmeyiz de ne ederiz?

%d blogcu bunu beğendi: